Už druhým rokem zpestřují výuku tělocviku na prvních stupních kladenských základek školení trenéři a trenérky. Jednou z nich je Eva Řešátková, trenérka nejmenšíchbasketbalistek kladenského Sokola, jejímž cílem je nadchnout děti pro hru s míčem. Kolem něj se točí většina jí připravených aktivit, a nemusí to nutně být jen basketbalová průprava.
Už to bude 37 let.
V současné době pracuji s dětmi ve věku od šesti do deseti let.
Ano, rozdíl to je. Do basketbalového oddílu mi přijdou děti, které cíleně vyhledalysport s míčem – basketbal. V hodinách Trenérů ve škole naproti tomu musím zaujmout i děti, které k míči nemají žádný vztah. A další specifikum je, že basketbalový Sokol Kladno je čistě dívčí tým, zatímco ve škole pracuji i s chlapci, a ti někdy mohou být trochu živější.
Na hodiny jdu vždy s tréninkovým plánem. Speciální potřeby tříd i jednotlivců konzultujeme ve většině případů s pedagogem, který děti zná a pracuje s nimi celý rok. V hodině je samozřejmě zohledňuji a program tomu přizpůsobuji.
Spolupráce funguje velmi dobře. S pedagogy si umíme vyhovět a domluvit se na konceptu hodiny tak, aby bavila děti i nás.
Před několika lety jsem působila jako třídní učitelka a učitelka tělesné výchovy na prvním i druhém stupni základní školy. Pedagogice jsem se profesionálně věnovala 10 let.
To je různé, podle věku dětí, se kterými mám zrovna hodinu. S mladšími dětmi je to půl na půl. U starších dětí už převažuje basketbalová část. Pro mě je důležitější, aby se děti seznámily s míčem a měly ho rády, než abych s nimi drilovala prvky basketbalu.
Vsázím na osvědčená cvičení, které se snažím přizpůsobit aktuálním podmínkám jako jsou počet dětí, úroveň jejich dovedností, momentální nálada a podobně.
Bohužel je průměrná. Je velmi znát, jestli zrovna pracuji s dětmi, které sport baví a je to pro ně přirozený pohyb, nebo s dětmi, které kromě tělesné výchovy nejsou ke sportu rekreačnímu ani oddílovému vedeny. Po koronavirové pandemii je tahle propast ještě znatelnější.
Po letité praxi v oblasti trenérství a pedagogiky jsem už před začátkem měla představu, jaké budou hodiny s prvostupňovými dětmi. Více než novou zkušenost beru projekt jako výzvu, ve které chci děti během čtyř až šesti vyučovacích hodin zaujmout a seznámit je s basketbalem.
Řekla bych, že dobře. Zadařilo se nám v náborové činnosti a pomohla tomu i účast na příměstském táboře Léto kladenských dětí, odkud k nám do oddílu přišlo hned několik dívek a chlapce jsme odkázaly na oddíl BK Kladno.
Dívčí oddíl, který se prioritně zaměřuje na výchovu mládeže, působí v kladenském Sokole už více než třicet let. Basketbalu se v něm za tu dobu věnovalo přes šest set děvčat, nejšikovnější z nich se prosadily až do mládežnických reprezentací (Martina Drahotová, Markéta Dřevová, Barbora Šauerová, Barbora Bušková, Jitka Pilařová, Nikola Večeřová, Julie Pilařová, Tereza Pavelcová) či oblékají národní dres dodnes a pravidelně hrají v nejvyšší ženské soutěži. Mnohé z nich v začátcích vedla právě Eva Řešátková, která má v klubu na starost děti do 10 let.
V rámci akcí pořádaných programem Trenéři ve škole jsou pořizovány a následně zveřejňovány fotografie a videozáznamy reportážního charakteru za účelem prezentace a informování veřejnosti o činnosti naší organizace jako veřejné instituce. Osobní údaje zachycené na těchto záznamech jsou zpracovávány na základě veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1 písm. e) evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).
Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona o právu autorském. Z důvodu právní opatrnosti Organizace doporučuje třetím osobám, které stahují obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, zajistit si souhlas dokumentovaných osob.